Plugins - SiteOrigin Widgets Bundle - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (549 entries)

en: %s does not exist
fr: %s n’existe pas

en: %s is not a SiteOrigin Widget
fr: %s n’est pas un widget de SiteOrigin

en: %s on %s
fr: %s sur %s

en: %s was %s
fr: %s était %s

en: A big hero image with a few settings to make it your own.
fr: Une image en plein écran avec des réglages pour la personnaliser.

en: A collection of all widgets, neatly bundled into a single plugin. It's also a framework to code your own widgets on top of.
fr: Une collection de tous les widgets, soigneusement regroupés en une seule extension. C'est aussi, en plus, un framework pour coder vos propres widgets.

en: A responsive slider widget that supports images and video.
fr: Un widget de diaporama adaptatif qui prend en charge les images et la vidéo.

en: A simple image widget with massive power.
fr: Un simple widget d’image d’une grande puissance.

en: A slider that allows you to create responsive columnized content for each slide.
fr: Un diaporama qui vous permet de créer du contenu multicolonne adaptable pour chaque diapositive.

en: A valid email is required
fr: Une adresse e-mail valide est obligatoire

en: A value from 0 (the world) to 21 (street level).
fr: Une valeur de 0 (niveau monde) à 21 (niveau rue).

en: API key
fr: Clé de l’API

en: Above
fr: Au-dessus

en: Activate
fr: Activer

en: Activated
fr: Activé

en: Active
fr: Activé

en: Add
fr: Ajouter

en: Add [buttons] shortcode to the content to insert these buttons.
fr: Ajouter le code court [buttons] au contenu pour insérer ces boutons.

en: Additional
fr: Additionnel

en: Additional CSS classes added to the button link.
fr: Classes CSS additionnelles ajoutées au lien du bouton.

en: Additional padding added to the top of the slider
fr: Marge externe supplémentaire ajoutée à la partie supérieure du diaporama

en: Adds a title attribute to the button link.
fr: Ajoute un attribut de titre au lien du bouton.

en: Align
fr: Aligné

en: Alignment
fr: Alignement

en: All
fr: Tous

en: Allow multiple simultaneous Info Windows?
fr: Autoriser plusieurs fenêtres d'infos simultanées ?

en: Allow the Google Maps service to reorder waypoints for the shortest travelling distance.
fr: Autoriser le service Google Maps à réorganiser les jalons pour la distance de déplacement la plus courte.

en: Allow users to swipe through frames on mobile devices.
fr: Permet aux utilisateurs de faire glisser les diapositives sur les appareil mobiles.

en: Alt text
fr: Texte Alt

en: Always
fr: Toujours

en: Always use the embedded video rather than the MediaElement player.
fr: Toujours utiliser la vidéo intégrée plutôt que le lecteur MediaElement.

en: An ID attribute allows you to target this button in Javascript.
fr: Un attribut ID vous permet de cibler ce bouton en Javascript.

en: An external URL of the video. Overrides video file.
fr: Une URL externe de la vidéo. Remplace le fichier vidéo.

en: Animation speed
fr: Vitesse de l'animation

en: Animation speed in milliseconds.
fr: Vitesse de l'animation en millisecondes.

en: Apply custom colors to map features, or hide them completely.
fr: Appliquez des couleurs personnalisées aux fonctions de la carte, ou cachez-les complètement.

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous sûr ?

en: Arterial roads
fr: Artères principales

en: Ascending
fr: Croissant

en: Attachment error
fr: Erreur de fichier joint

en: Audio
fr: Sons

en: Author
fr: Auteur

en: Automatically add paragraphs
fr: Ajouter automatiquement les paragraphes

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: Avoid highways
fr: Éviter les autoroutes

en: Avoid tolls
fr: Éviter les péages

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Background Color
fr: Couleur d’arrière plan

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Background image
fr: Image d’arrière-plan

en: Background image opacity
fr: Opacité de l’image d’arrière-plan

en: Background image type
fr: Image de fond

en: Background videos
fr: Vidéo d’arrière plan

en: Below
fr: Au-dessous

en: Bicycling
fr: À vélo

en: Bold
fr: Gras

en: Border color
fr: Couleur de la bordure

en: Border rounding
fr: Arrondi de la bordure

en: Border style
fr: Style de la bordure

en: Border width
fr: Largeur de la bordure

en: Bound
fr: Lié

en: Break point
fr: Point de césure

en: Button
fr: Bouton

en: Button ID
fr: ID du bouton

en: Button URL
fr: URL du bouton

en: Button align
fr: Alignement du bouton

en: Button color
fr: Couleur du bouton

en: Button text
fr: Texte du bouton

en: Button theme
fr: Thème du bouton

en: Buttons
fr: Boutons

en: By include order
fr: Par ordre d'insertion

en: By meta value
fr: Par valeur méta

en: By numeric meta value
fr: Par valeur méta numérique

en: By parent
fr: Par parent

en: Center
fr: Centré

en: Challenge type
fr: Type de défi

en: Checkboxes
fr: Boites à cocher

en: Choose Icon
fr: Choisissez l'icône

en: Choose Media
fr: Choisissez un média

en: Choose Thumbnail
fr: Choisir une miniature

en: Clear
fr: Clair

en: Click
fr: Clic

en: Close
fr: Fermer

en: Closed
fr: Fermé

en: Color
fr: Couleur

en: Colors
fr: Couleurs

en: Column
fr: Colonne

en: Column span
fr: Largeur de colonne

en: Columns
fr: Colonnes

en: Comment count
fr: Nombre de commentaires

en: Compact
fr: Compacte

en: Completely rounded
fr: Complètement arrondi

en: Contact Form
fr: Formulaire de contact

en: Contact Us
fr: Contactez-nous

en: Container
fr: Conteneur

en: Content
fr: Contenu

en: Controls
fr: Contrôles

en: Cover
fr: Couverture

en: Current Color
fr: Couleur courante

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Custom Map
fr: Carte personnalisée

en: Custom map styles
fr: Styles de la carte personnalisée

en: Dark
fr: Foncé

en: Dashed
fr: Tirets

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Deactivated
fr: Désactivé

en: Default
fr: Valeur par défaut

en: Default Thumbnail
fr: Miniature par défaut

en: Default subject
fr: Sujet par défaut

en: Descending
fr: Décroissant

en: Design and Layout
fr: Design et mise en page

en: Design and layout
fr: Aspect et mise en page

en: Desktop Layout
fr: Mise en page sur ordinateur

en: Destination
fr: Arrivée

en: Destination URL
fr: URL de destination

en: Developers - create your own widgets for the Widgets Bundle.
fr: Developpeurs - créez vos propres widgets pour le Widgets Bundle.

en: Directions
fr: Itinéraires

en: Disable default UI
fr: Désactiver l’Interface Utilisateur par défaut

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Dismiss
fr: Ignorer

en: Display
fr: Afficher

en: Display as
fr: Affiché comme

en: Display title
fr: Afficher le titre

en: Divider
fr: Intercalaire

en: Divider Width
fr: Largeur du séparateur

en: Dotted
fr: Pointillé

en: Downloading Image - Please Wait
fr: Téléchargement de l’image - veuillez patienter

en: Draggable markers
fr: Marqueurs glissants

en: Driving
fr: En voiture

en: Dropdown Select
fr: Menu déroulant

en: Dynamically adjust your heading font size based on screen size.
fr: Ajuster dynamiquement la taille de la police du titre en fonction de la taille de l’écran.

en: Element Order
fr: Ordre des éléments

en: Email
fr: E-mail

en: Enabled
fr: Activé

en: Equalize row heights
fr: Égaliser la hauteur des lignes

en: Error background color
fr: Couleur de l'arrière-plan du message d'erreur

en: Error border color
fr: Couleur de la bordure d’erreur

en: Error margin
fr: Erreur de marge

en: Error message to display if this field is missing.
fr: Message d&rsquo;erreur à afficher si ce champ est manquant.

en: Error messages
fr: Messages d'erreur

en: Error padding
fr: Erreur de marge externe

en: Error sending email, please try again later.
fr: Erreur d’envoi du message, merci de ré-essayer plus tard.

en: Error text color
fr: Couleur du texte du message d'erreur

en: Error validating your Captcha response.
fr: Erreur lors de la validation de votre réponse au Captcha.

en: Exclude sticky
fr: Exclure les articles à la Une

en: External URL
fr: URL externe

en: Externally hosted
fr: Hébergement externe

en: Extra large
fr: Très grand

en: Extra top padding
fr: Marge externe supérieure supplémentaire

en: Fallback Image
fr: Image par défaut

en: Feature
fr: Fonctionnalité

en: Featured
fr: Mis en avant

en: Featured button color
fr: Couleur du bouton mis en avant

en: Featured header color
fr: Couleur d'en-tête mis en avant

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Features per row
fr: Caractéristiques par rangée

en: Field
fr: Champ

en: Field Type
fr: Type de champ

en: Field descriptions
fr: Descriptions des champs

en: Field labels
fr: Champ étiquettes

en: Fields
fr: Champs

en: Fields marked with * are required
fr: Les champs marqués d’un * sont obligatoires

en: Filter Widgets
fr: Filtrer les widgets

en: Flat
fr: Plat

en: Font
fr: Police

en: Font Size
fr: Taille de la police

en: Font color
fr: Couleur de police

en: Font size
fr: Taille de la police

en: Font weight
fr: Graisse

en: Foreground image
fr: Image d'avant plan

en: Frame
fr: Cadre

en: From
fr: De

en: From email address
fr: De l’adresse de messagerie

[ctx: From this date]
en: From
fr: Depuis

en: Full
fr: Pleine

en: Geometry
fr: Géométrie

en: Get more form fields for the Contact Form Widget in %s
fr: Obtenez plus de champs de formulaire pour le Widget formulaire de contact dans %s

en: Gradient intensity
fr: Intensité du dégradé

en: Gutter
fr: Gouttière

en: HTML Tag
fr: Étiquette HTML

en: Header color
fr: Couleur de l’entête

en: Heading color
fr: Couleur de gros titre

en: Heading font
fr: Police du gros titre

en: Heading shadow intensity
fr: Contraste de l’ombre de gros titre

en: Heading size
fr: Taille du gros titre

en: Headline
fr: Gros titre

en: Height
fr: Hauteur

en: Help
fr: Aide

en: Hero frames
fr: Cadres hero

en: Hidden
fr: Masqué

en: Hides the default Google Maps controls.
fr: Masque les contrôles Google Maps par défaut.

en: High
fr: Haut

en: Highways
fr: Autoroutes

en: Hover Color
fr: Couleur au survol

en: Hover color
fr: Couleur au survol de la souris

en: Hover text
fr: Texte de survol

en: How long each frame is displayed for in milliseconds.
fr: Combien de temps, en millisecondes, chaque image est affichée.

en: How to handle submissions that are identified as spam.
fr: Comment gérer les soumissions qui sont identifiées comme indésirables.

en: Icon
fr: Icône

en: Icon Placement
fr: Emplacement d’icône

en: Icon color
fr: Couleur de l’icône

en: Icon image
fr: Image de l’icône

en: Icon image size
fr: Taille d’image d’icône

en: Icon size
fr: Taille de l’icône

en: Icon title
fr: Titre de l'icône

en: Ignore sticky
fr: Ignorer les articles à la Une

en: Image Search
fr: Rechercher une image

en: Image alignment
fr: Alignement des images

en: Image alt text
fr: Texte alt d’image

en: Image file
fr: Fichier image

en: Image icon
fr: Image de l&rsquo;icône

en: Image size
fr: Taille de l’image

en: Image title
fr: Titre de l’image

en: Info Window Content
fr: Contenu fenêtre d'infos

en: Info Window max width
fr: Largeur max fenêtre d'infos

en: Initial state
fr: État initial

en: Initially selected tab
fr: Onglet sélectionné initialement

en: Input focus
fr: Focus d’entrée

en: Inset
fr: À l’intérieur

en: Inset highlight
fr: Insérer un surlignage

en: Inside
fr: À l'intérieur

en: Insufficient permissions.
fr: Droits insuffisants.

en: Interactive
fr: Interactif

en: Invalid email address.
fr: Adresse e-mail incorrecte.

en: Invalid post.
fr: Article non valide.

en: Invalid request.
fr: Requête non valide.

en: Ionicons
fr: Ionicones

en: Is this field required?
fr: Ce champ est-il obligatoire&nbsp;?

en: Item
fr: Élément

en: Justify
fr: Justifié

en: Keep map centered
fr: Garder la carte centrée

en: Keeps the map centered when it's container is resized.
fr: Maintient la carte centrée lorsque son conteneur est redimensionné.

en: Label
fr: Libellé

en: Labels
fr: Libellés

en: Large
fr: Grand

en: Leave blank to let the button resize according to content.
fr: Laisser vide pour permettre au bouton de se redimensionner en fonction du contenu.

en: Leave blank to match calculated column width.
fr: Laisser vide pour que une largeur de colonne calculée automatiquement.

en: Left
fr: À gauche

en: Light
fr: Lumière

en: Line Height
fr: Hauteur de ligne

en: Link color
fr: Couleur de lien

en: Link feature title to more URL
fr: Lie le titre du service à l’URL du plus

en: Link hover color
fr: Couleur de lien au survol

en: Link icon to more URL
fr: Icône de lien vers l’URL du Plus

en: Link image
fr: Lien de l’image

en: Link name
fr: Nom du lien

en: Links
fr: Liens

en: Load More
fr: Charger plus

en: Loading Images
fr: Chargement des images

en: Local roads
fr: Les routes départementales

en: Location
fr: Emplacement

en: Log IP addresses
fr: Journaliser les adresses IP.

en: Low
fr: Bas

en: Make sure the image doesn't extend beyond its container.
fr: Assurez-vous que l’image ne dépasse pas de son conteneur.

en: Man-made landscape
fr: Paysage artificiel

en: Manage Widgets
fr: Gérer les widgets

en: Map center
fr: Centre de la carte

en: Map styles
fr: Styles de la carte

en: Map type
fr: Type de carte

en: Margin
fr: Marge

en: Marker
fr: Marqueur

en: Marker icon
fr: Icône du marqueur

en: Marker positions
fr: Positions du marqueur

en: Markers
fr: Marqueurs

en: Maximum container width
fr: Largeur maximale du conteneur

en: Maximum image height
fr: Hauteur maximale de l’image

en: Maximum image width
fr: Largeur maximale de l’image

en: Medium
fr: Moyen

en: Menu order
fr: Ordre des menus

en: Message to display after message successfully sent.
fr: Message à afficher après un envoi réussi.

en: Middle
fr: Milieu

en: Missing message
fr: Message manquant

en: Missing subject
fr: Sujet manquant

en: Mobile Layout
fr: Mise en page sur mobile

en: Mobile Phone
fr: Téléphone mobile

en: Modified date
fr: Date de modification

en: More Link
fr: Lien Plus

en: More link URL
fr: URL du Plus

en: More link text
fr: Texte du Plus

en: Mouse over
fr: Survol de la souris

en: Name
fr: Nom

en: Natural landscape landcover
fr: Couverture de paysage naturel

en: Natural landscape terrain
fr: Paysage naturel

en: Navigation color
fr: Couleur de la navigation

en: Navigation size
fr: Taille de la navigation

en: Navigation style
fr: Style de la navigation

en: Network
fr: Réseau

en: Networks
fr: Réseaux

en: Next
fr: Suivant

en: No order
fr: Pas de tri

en: Nonce error
fr: Erreur de Nonce

en: None
fr: Aucun

en: Number of columns
fr: Nombre de colonnes

en: Number of columns this item should span. (Limited to number of columns selected in Layout section below.)
fr: Nombre de colonnes que cet élément doit recouvrir.  (Limité au nombre de colonnes sélectionnées dans le section mise en page ci-dessous.)

en: Number of rows this item should span. (Limited to number of columns selected in Layout section below.)
fr: Nombre de lignes que cet élément doit recouvrir. (Limité au nombre de lignes sélectionnées dans le section mise en page ci-dessous.)

en: Onclick
fr: Au clic

en: Only sticky
fr: Seulement collant

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open Button URL in a new window
fr: Ouvrir l’adresse cible du bouton dans une nouvelle fenêtre

en: Open URL in a new window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Open in a new window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Open in new window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Open more URL in a new window
fr: Ouvrir l’URL du Plus dans une nouvelle fenêtre

en: Optimize waypoints
fr: Optimiser les jalons

en: Optional
fr: Optionnel

en: Order by
fr: Trier par

en: Other attributes and SEO
fr: Autres attributs et SEO

en: Outset
fr: À l’extérieur

en: Padding
fr: Marge interne

en: Panels
fr: Panneaux

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Per
fr: Par

en: Phone
fr: Téléphone

en: Phone Number
fr: Numéro de téléphone

en: Place
fr: Lieu

en: Please enter a subject
fr: Merci d’indiquer un sujet

en: Please enter a valid email address
fr: Merci de saisir une adresse e-mail valilde

en: Please enter your name
fr: Merci de saisir votre nom

en: Please write something
fr: Veuillez écrire quelque chose

en: Point of interest - Attractions
fr: Centre d'intérêt - Attractions

en: Point of interest - Business
fr: Centre d'intérêt - Commerces

en: Point of interest - Government
fr: Centre d'intérêt - Administration

en: Point of interest - Medical
fr: Centre d'intérêt - Centre médical

en: Point of interest - Parks
fr: Centre d'intérêt - Parcs

en: Point of interest - Places of worship
fr: Point d'intérêt - Lieux de culte

en: Point of interest - Schools
fr: Centre d'intérêt - Écoles

en: Point of interest - Sports complexes
fr: Centre d'intérêt - Complexes sportifs

en: Position
fr: Poste

en: Post ID
fr: Identifiant de l’article

en: Post in
fr: Publié dans

en: Post type
fr: Type de publication

en: Posts per page
fr: Articles par page

en: Posts query
fr: Requête sur les articles

en: Powered by %s
fr: Propulsé par %s

en: Predefined Styles
fr: Styles prédéfinis

en: Prefix added to all incoming email subjects.
fr: Préfixe ajouté à tous les sujets d’e-mails reçus.

en: Preview
fr: Aperçu

en: Previous
fr: Précédent

en: Price
fr: Prix

en: Price table theme
fr: Thème du tableau de prix

en: Published date
fr: Date de publication

en: RSS
fr: Flux RSS

en: Random order
fr: Ordre aléatoire

en: Raw JSON styles
fr: Styles JSON bruts

en: Read More
fr: Lire la suite

en: Related Searches:
fr: Recherches associées :

en: Remove
fr: Retirer

en: Replace the default map marker with your own image for each marker.
fr: Remplacer le marqueur de carte par défaut par votre propre image pour chaque marqueur.

en: Replaces the default map marker with your own image.
fr: Remplace le marqueur de carte par défaut par votre propre image.

en: Replaces the icon with your own image icon.
fr: Remplacez l'icône par votre propre visuel.

en: Required
fr: Requis

en: Required Field
fr: Champ obligatoire

en: Required field
fr: Champ obligatoire

en: Resize image to fit its container.
fr: Redimensionner l’image en fonction de son conteneur.

en: Resolution
fr: Résolution

en: Responsive Height
fr: Hauteur responsive

en: Responsive layout
fr: Mise en page adaptative

en: Restore
fr: Restaurer

en: Ridge
fr: Crête

en: Right
fr: À droite

en: Round
fr: Ronde

en: Rounded medium
fr: Arrondi moyen

en: Rounded thick
fr: Arrondi épais

en: Rounded thin
fr: Arrondi fin

en: Rounded ultra thin
fr: Arrondi ultra fin

en: Rounding
fr: Arrondi

en: Row height
fr: Hauteur de ligne

en: Row span
fr: Hauteur de ligne

en: Run this Javascript when the button is clicked. Ideal for tracking.
fr: Exécutez ce Javascript lorsque le bouton est cliqué. Idéal pour le suivi.

en: Save
fr: Enregistrer

en: Search
fr: Rechercher

en: Search Content
fr: Contenu de la recherche

en: Search For Images
fr: Rechercher des images

en: Search Icons
fr: Icônes de recherche

en: Select Color
fr: Sélectionner une couleur

en: Select Content
fr: Choisissez le contenu

en: Select Field Type
fr: Sélectionnez le type de champ

en: Select cover image
fr: Choisissez l’image de couverture

en: Select element type to style
fr: Choisissez le type d’éléments à personnaliser

en: Select map feature to style
fr: Sélectionnez la fonctionnalité carte pour créer un style

en: Select network
fr: Choisir un réseau

en: Select video
fr: Choisir la vidéo

en: Self hosted
fr: Auto hébergé

en: Semi-bold
fr: Demi gras

en: Set Media
fr: Sélectionnez le média

en: Set Thumbnail
fr: Définir une miniature

en: Set map display options.
fr: Définissez les options d'affichage de la carte.

en: Settings
fr: Réglages

en: Show error message
fr: Afficher le message d'erreur

en: Show marker at map center
fr: Afficher le marqueur au centre de la carte

en: Side by side
fr: Cote à cote

en: Side padding
fr: Marge externe latérale

en: Signature error
fr: Erreur de signature

en: SiteOrigin Button
fr: SiteOrigin bouton

en: SiteOrigin Call-to-action
fr: SiteOrigin appel à l’action

en: SiteOrigin Contact Form
fr: SiteOrigin formulaire de contact

en: SiteOrigin Editor
fr: SiteOrigin éditeur

en: SiteOrigin Features
fr: SiteOrigin services

en: SiteOrigin Headline
fr: SiteOrigin gros titre

en: SiteOrigin Hero
fr: SiteOrigin hero image

en: SiteOrigin Icon
fr: SiteOrigin icône

en: SiteOrigin Image
fr: SiteOrigin image

en: SiteOrigin Image Grid
fr: SiteOrigin grille d’images

en: SiteOrigin Layout Slider
fr: SiteOrigin mise en page diaporama

en: SiteOrigin Meta Box Manager
fr: SiteOrigin gestionnaire de la Meta Box

en: SiteOrigin Post Carousel
fr: SiteOrigin carrousel d'articles

en: SiteOrigin Price Table
fr: SiteOrigin tableau de prix

en: SiteOrigin Simple Masonry
fr: SiteOrigin simple maçonnerie

en: SiteOrigin Slider
fr: SiteOrigin diaporama

en: SiteOrigin Social Media Buttons
fr: SiteOrigin boutons réseaux sociaux

en: SiteOrigin Tabs
fr: Onglets SiteOrigin

en: SiteOrigin Taxonomy
fr: SiteOrigin taxonomie

en: SiteOrigin Testimonials
fr: SiteOrigin témoignages

en: SiteOrigin Video Player
fr: SiteOrigin lecteur vidéo

en: SiteOrigin Widgets
fr: SiteOrigin widgets

en: Size
fr: Dimensions

en: Slider Controls
fr: Réglages du diaporama

en: Slider frames
fr: Cadres de diaporama

en: Slightly rounded
fr: Légèrement arrondi

en: Solid
fr: Plein

en: Space between masonry items.
fr: Espace entre les éléments de la maçonnerie.

en: Spam Protection
fr: Anti-Spam

en: Spam action
fr: Action pour les indésirables

en: Specific
fr: Spécifique

en: Sponsored
fr: Sponsorisé

en: Square
fr: Carrée

en: Starting point
fr: Départ

en: Static image
fr: Image statique

en: Sticky posts
fr: Articles à la Une

en: Stopover
fr: Escale

en: Style submit button
fr: Style du bouton d’envoi

en: Style the button or leave it with default theme styling.
fr: Choisissez un style pour le bouton ou conserver le style par défaut du thème.

en: Styled map name
fr: Nom de la carte stylée

en: Sub Headline
fr: Sous-titre

en: Sub headline
fr: Sous-titre

en: Subject
fr: Sujet

en: Subject prefix
fr: Préfixe de sujet

en: Submit button
fr: Bouton d’envoi

en: Submit button text
fr: Texte du bouton d&rsquo;envoi.

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Subtitle color
fr: Couleur des sous-titres

en: Success message
fr: Message de succès

en: Swipe control
fr: Contrôle du glissement

en: Tablet
fr: Tablette

en: Tablet Layout
fr: Mise en page sur tablette

en: Tabs
fr: Onglets

en: Tag as spam in subject
fr: Étiqueté comme indésirable dans le sujet

en: Taxonomies are groups such as categories, tags, posts and products.
fr: Les taxonomies sont des groupes tels que catégories, étiquettes, articles et produits.

en: Testimonial
fr: Témoignage

en: Testimonial layout
fr: Mise en page témoignage

en: Testimonials
fr: Témoignages

en: Testimonials per row
fr: Témoignages par ligne

en: Text
fr: Texte

en: Text Area
fr: Zone de texte

en: Text above user
fr: Texte au dessus de l’utilisateur

en: Text background
fr: Arrière-plan du texte

en: Text below user
fr: Texte en dessous de l’utilisateur

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Text font
fr: Police de texte

en: Text shadow intensity
fr: Intensité d’ombre de texte

en: Text size
fr: Taille du texte

en: Thanks for contacting us. We'll get back to you shortly.
fr: Merci de nous avoir contactés. Nous reviendrons vers vous dès que possible.

en: The Google Maps API key appears to be invalid. Please ensure you have set the correct key in Google Maps Widget settings.
fr: La clé API Google Maps semble non valide. Veuillez vous assurer que vous avez correctement configuré la clé dans les réglages du widget Google Maps.

en: The Google Maps API key appears to be valid, but the required APIs are either disabled or restricted. Please %scheck the API key configuration%s.
fr: La clé API Google Maps semble valide, mais les APIs nécessaires sont soit désactivées soit restreintes. Veuillez %svérifier la configuration de la clé API%s.

en: The author of the testimonial
fr: Auteur du témoignage

en: The email address is invalid
fr: L’adresse e-mail est incorrecte.

[ctx: The name of who sent this email]
en: From
fr: De

en: The position of the tab to be selected when the page first loads.
fr: La position de l’onglet à sélectionner lors du premier chargement de la page.

en: The resolution to treat as a tablet resolution.
fr: La résolution doit être considérée comme une résolution de tablette.

en: The white highlight at the bottom of the button
fr: Le surligné blanc au bas du bouton

en: Their location or company name
fr: Son adresse ou le nom de son entreprise

en: Theme
fr: Thème

en: Thick
fr: Épais

en: Thickness
fr: Épaisseur

en: Thin
fr: Fin

en: This field does not have a type. Please specify a type for it to be rendered correctly.
fr: Ce champ n'a aucun type. Veuillez spécifier un type pour qu'il soit correctement rendu.

en: This field requires:
fr: Ce champ requiert :

en: This setting is ignored when Info Windows are set to always display.
fr: Ce paramètre est ignoré lorsque les fenêtres d'infos sont configurées pour s'afficher systématiquement.

en: This text will appear small beneath the input field.
fr: Ce texte apparaîtra en petit sous le champ de saisie.

en: This widget has scripts and styles that need to be loaded before you can use it. Please save and reload your current page.
fr: Ce widget inclut des scripts et des styles qui nécessitent d’être chargés avant utilisation. Veuillez enregistrer et recharger la page courante.

en: This widget requires Page Builder.
fr: Ce widget requiert Page Builder.

en: This widget requires:
fr: Ce widget requiert :

en: Thumbnail (Theme-defined)
fr: Miniature (Thème-défini)

en: Tile
fr: Tuile

en: Timeout
fr: Temporisation

en: Title
fr: Titre

en: Title alignment
fr: Alignement du titre

en: Title attribute
fr: Attribut du titre

en: Title color
fr: Couleur du titre

en: Title position
fr: Position du titre

en: Title text
fr: Texte du titre

en: To email address
fr: À l’adresse e-mail

en: Top and Bottom Margin
fr: Marge haute et basse

en: Top and bottom padding
fr: Marge externe haute et basse

en: Transit lines
fr: Lignes de transit

en: Transit stations
fr: Gare de transit

en: Travel mode
fr: Mode de transport

en: Ultra thin
fr: Ultra fin

en: Undo
fr: Défaire

en: Unfortunately our system identified your message as spam.
fr: Malheureusement notre système a identifié votre message comme indésirable.

en: Use Akismet filtering
fr: Utiliser le filtrage d’Akismet

en: Use FitText
fr: Utiliser FitText

en: Use default background colors
fr: Utiliser les couleurs d’arrière-plan par défaut

en: Use hover effects
fr: Utilisez des effets au survol

en: Use markers to identify points of interest on the map.
fr: Utiliser des marqueurs pour identifier des points d’intérêt sur la carte.

en: Use oEmbed
fr: Utilisez oEmbed

en: Use theme font
fr: Utilisez la police du thème

en: Use your own icon image.
fr: Utilisez votre propre image pour l’icône.

en: User position
fr: Position de l’utilisateur

en: Value
fr: Valeur

en: Very high
fr: Très haut

en: Very rounded
fr: Très arrondi

en: Video
fr: Vidéo

en: Video File
fr: Fichier Vidéo

en: Video Playback
fr: Rejouer la vidéo

en: Video URL
fr: URL de vidéo

en: Video file
fr: Fichier vidéo

en: Video format
fr: Format de la vidéo

en: Video location
fr: Emplacement de la vidéo

en: Visible
fr: Visibilité

en: Walking
fr: À pieds

en: Water
fr: Eau

en: Waypoint
fr: Jalon

en: Waypoints
fr: Jalons

en: What your customer had to say
fr: Ce que vos clients avaient à dire de vous

en: When should Info Windows be displayed?
fr: Quand faut-il afficher les fenêtres d'infos ?

en: Whether or not this is a stop on the route or just a route preference.
fr: Qu’il s’agisse ou non d’un arrêt sur le parcours ou simplement d’une préférence d’itinéraire.

en: Whether this panel should be open or closed when the page first loads.
fr: Si ce panneau doit être ouvert ou fermé lors du premier chargement de la page.

en: Widget Preview
fr: Prévisualisation du Widget

en: Widget Settings
fr: Réglages du widget

en: Widget background
fr: Arrière-plan du widget

en: Widgets Bundle Post Meta Data
fr: Widgets Bundle métadonnée d’article

en: Width
fr: Largeur

en: Wire
fr: Fil

en: Would you like to import this image into your media library?
fr: Voulez-vous importer cette image dans votre médiathèque ?

en: You need to <a href="%s">upgrade</a> to WordPress 3.5 to use media fields
fr: Vous devez <a href="%s">passer à la version 3.5 </a> de WordPress pour utiliser les champs médias.

en: You will only need to do this once.
fr: Vous n’aurez besoin de faire cela qu’une seule fois.

en: Your Email
fr: Votre adresse de messagerie

en: Your Name
fr: Votre nom

en: Zoom level
fr: Niveau de zoom

en: days
fr: jours

en: display slide %s
fr: afficher la diapositive %s

en: months
fr: mois

en: next slide
fr: diapositive suivante

en: previous slide
fr: diapositive précédente

en: reCAPTCHA v2 Secret Key
fr: reCAPTCHA clé secrète

en: reCAPTCHA v2 Site Key
fr: reCAPTCHA clé de site

en: weeks
fr: semaines

en: years
fr: années
